SVETOVNI DAN ČEBEL- 20 .maj

Na OŠ Simona Jenka Kranj smo letošnje šolsko leto  obeležili Svetovni dan čebel z razstavo v avli šole. Vrtec in učenci 1. in 2. razreda OŠ na matični šoli ter PŠ Goriče in PŠ Trstenik so se posladkali z medom v slamici- medenko in se posladkali z zdravjem.

Dobre lastnosti medu in koristnost čebel pa lahko preberete v spodnjem sestavku:

Zakaj so pomembne čebele?

Za jutrišnjo hrano v svetu:

• vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja;
  • čebelji pridelki so bogat vir nujno potrebnih hranil.

Za trajnostno kmetijstvo in delovna mesta:

• z opraševanjem povečujejo kmetijsko pridelavo;
  • milijonom ljudi zagotavljajo delovna mesta in so pomemben vir prihodkov kmetov.

Za ohranjanje okolja:

• pozitivno vplivajo na celotni ekosistem in ohranjanje biotske raznovrstnosti v naravi;
  • so dober biološki pokazatelj onesnaženosti okolja.

ZA STARŠE

5 stvari, ki jih lahko naredimo za čebele

1. Na balkonih, terasah, travnikih in vrtovih v okrasne namene sadim oziroma sejem medovite rastline.
  2. Doma na balkonu, terasi ali vrtu postavim gnezdilnico za čebele – lahko jo naredim sam ali pa jo kupim.
  3. Izogibam se košnji v času največjega razcveta rastlin in kosim travo v večernih urah.
  4. Če že škropim, potem uporabljam čebelam neškodljive pesticide in škropim v brezvetrnem vremenu zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko se čebele umaknejo v panje.
  1. Ozaveščam otroke in mladostnike o pomenu čebel ter kupujem med in druge čebelje pridelke pri lokalnem čebelarju

Vodje prehrane