Včasih se v okviru svetovanja odgovor na našo dilemo ne izriše tako preprosto, zato v takem primeru svetujemo družinam, da se vključijo v psihoterapevtsko obravnavo. Ker so težave posameznega družinskega člana vedno tudi težave njegovih bližnjih in ker vsak posameznik lahko aktivno sodeluje pri iskanju izhoda iz trenutne situacije, v terapevtska srečanja vključujemo celo družino. Pri izvajanju terapije sodeluje tim terapevtk. Srečanja potekajo v popoldanskem času v živo ali izjemoma tudi preko Zooma.
Družinsko ali partnersko psihoterapijo za družine učencev, ki obiskujejo našo šolo, izvaja psihologinja Špela Debeljak, kandidatka v zaključnem letniku družinske sistemske psihoterapije, s svojim terapevtskim timom.
Za več informacij ali termin se dogovorite individualno (Špela Debeljak – 04/255-96-73, spela.debeljak@osjenka.si).
Kaj je družinska sistemska psihoterapija?
Sistemska (družinska) terapija temelji na izhodiščih:
- noben človek ni izoliran otok in je del medčloveških interakcij,
- družina kot celota je več kot le vsota posameznikov, kjer je vsak družinski član po svoje edinstven in sooblikuje odnose v družini,
- sprememba pri kateremkoli članu družinskega sistema vnaša spremembe v celotni sistem in terja spremembe pri vseh.
Med sabo skuša povezati vedenje, odnose in dogodke. Družino obravnava kot dinamičen sistem, ki se razvija v okolju, z okoljem in v času ter jo umesti v življenjski cikel, v katerem se trenutno nahaja. Pri določenem vedenju posameznega družinskega člana upošteva pomen konteksta in ostalih dejavnikov v družini, ki na to vedenje vplivajo. Iz nevtralne in neobsojajoče pozicije pomaga ohranjati zavest o multiplih resnicah in pogledih, kar spodbuja iskanje novih poti v družini.